Staff Directory

WC logo

Weld Central Staff

If you need to contact any of the staff listed below, please complete the Contact Form, and your concern, question or comments will be given to the appropriate staff member. Thank you for your continued support of our staff.

 

Weld Central Staff

Arts and Culture

Davila, Lissabel

Art

Flaharty, Erin

Band/Choir

Chamness, Blake

Digital/Media/Yearbook

Wingard, Zane

Industrial Arts

Counseling Office

Egyed-Kirchner, Erica

11th & 12th Counselor

N/A

9th  & 10th Counselor

Carter, Shannon

Secretary

McClay, Rita

HS Data Clerk

Neuberger, Lisa

Online Facilitator

Stemo, Joan

Concurrent Enrollment

Custodial

Crick, David

Custodian

Johanson, Grant

Head Custodian

Lor, Ge

Custodian

Mendoza, Elvira

Custodian

Ojeda, Dora

Custodian

English

Campbell, Elizabeth

English

Driscoll, Michael

English

Gerkin, Kayla

English

Mallander, Lacie

English

Mesbergen, Iris

English

Rhodebeck, Sarah

English

Campbell, Elizabeth

English

Foreign Language

Salabarria, Marlen

Foreign Language

Soldano, Ashley

Foreign Language

Kitchen

Eden, Faylene

Kitchen Manager

Delaney, Laurie

Kitchen Staff

Kobobel, Diane

Kitchen Staff

Schmitz, Rita

Kitchen Staff

Welham, Melissa

Food Service Coordinator

Worth, Connie

Food Service Secretary

Front Office

Dunnam, Scott

Weld County SRO

Dwyer, Kelli

HS Assistant Principal

Fitzgerald, Shawn

Dean of Students/Safety

Jones, Valerie

Attendance Secretary

Kennedy, Daniel

HS Principal

LaConte, Keli

Office Manager

Sack, Tracie

Accounts/Athletic Secretary

Witzel, Ryan

AD Director -

WCHS & WCMS

Health

Greenwald, Michelle

Health Aide

Sample, Deb

District Nurse

Media Center

Amen, Paula

Librarian Para

Mathematics

Barfoot, Cassandra

Math

Baumgartner, Leslie

Math

Levine, Zach

Math

Olson, Alyssa

Math

Shaffer, Kim

Math

Paraprofessionals

Bull, Julie

SPED

Greenwald, Michelle

Office/Health

Olivas-Molina, Guadalupe

SPED

Parker, Rhonda

SPED

Physical Education/Health

Canaday, James

PE/Health

Jones, Missy

PE

Fraijo, Anastacia

Trainer

Nesmith, Nathan

PE/Health

Science

DeVoe, Lori

Science

Guilbert, Jonathan

Science

Geyen, Megan

Science

Quinn, Danny

Science

Walter, Shawn

Science

Social Studies

Chacon, Joe

Social Studies

Copeland, Elliot

Social Studies

McCleary, Alicia

Social Studies

Poole, Scott

Social Studies

Sanders, John

Social Studies

Specialized Science and Business

Piotraschke, Sharleen

Business

Madsen, Sarah

Agriculture Science/FFA

Owens, Judy

Family & Consumer Sciences

Curtis, Emma

Agriculture Science/FFA


Diamond, Marcus

STEM

Supportive Services

Bowles, Michelle

Special Education

Fischer, Amanda

Special Education

Hernandez, Ulises

Advocate

Machuca, Susan

ESL

Sussex, Dawn

Social Worker/Advocate

Monk, Maile

School Psychologist

Werner, Bentley

School Psychologist Intern


Speech Therapist


Occupational Therapist

Technology

Brian Williams

Technology


Contact Us

Full Name

Class

Email Address

Questions/Concerns

   


Security Measure